+37061237700 [email protected]

Hidroponinis edukacinis šiltnamis

May 27, 2021 | Viešieji projektai

Robotikos mokyklos įkūrėjo Pauliaus Briedžio komandos sukonstruotas inovatyvus hidroponinis šiltnamis turi stebėjimo kamerą, kuri į socialinius tinklus automatiškai kelia per parą nufilmuotus, į vienos minutės filmukus sutrauktus, augalų augimo vaizdo įrašus. Galima matyti, kaip augalas juda, reaguoja, yra tikrai gyvas. 

Šiltnamyje taip pat yra įmontuoti vandens lygio jutikliai, vandens pompos, peristaltinės pompos dozuojančios trąšų kiekį, anglies dvideginio, temperatūros, pH ir drėgmės jutikliai. 

„Naudojantis tokiu šiltnamiu, centre moksleiviai galės ne tik stebėti ir suprasti, kaip augalas auga nuo mažos sėklytės iki vaisius duodančio augalo, bet ir susipažinti su visa hidroponinio šiltnamio veikimo sistema, jame esančiais mikrovaldikliais, jutikliais ir kitais mechanizmais. Palikome daug vietos, tad tikimės kad atsiras norinčių ir jį tobulinti, pridėti naujų funkcijų ir egzotiškų augalų“ – apie modernaus šiltnamio ypatumus pasakoja P. Briedis

Hidroponinis edukacinis šitnamis padės:

 • Suvokti, kokie yra pagrindiniai veiksniai svarbūs augalui augti: vanduo, šviesa, anglies dvideginis, mineralinės medžiagos, deguonis šaknims, temperatūra, drėgmė, rūgštingumas šaknims, supančio oro kaita.
 • Suprasti, kad augalui nėra būtina natūrali saulės šviesa ar natūrali žemė augimui ir kad tai galima pakeisti dirbtinėmis priemonėmis artimomis natūraliųjų veiksnių  sukuriamoms sąlygoms.
 • Stebėti ir suprasti, kaip augalas auga nuo mažos sėklytės iki vaisius duodančio augalo.
 • Supras, kad skirtingose augalo brendimo stadijose reikalingas skirtingas apšvietimas optimaliam augimui užtikrinti, kaip ir keičiantis metų laikams skirtingą apšvietimą suteikia saulė.
 • Supras, kuo svarbus nuolatinis vandens tekėjimas tekėjimas augalo šaknims hidroponinėje sistemoje.
 • Supras, kaip veikia mikrovaldikliai.
 • Supras, kaip veikia jutikliai.
 • Supras, kaip veikia valdomi mechanizmai: DC variklis, relės ir pan.
 • Supras, kaip sąveikauja jutikliai, valdomi mechanizmai ir valdiklis, ir sudaro bendrą funkcionuojančią sistemą su grįžtamuoju ryšiu.

Hidroponinio edukacinio šitnamio sudedamosios dalys:

 • Vaizdo stebėjimo kameros, kuri automatiškai sukelia augalo augimo vaizdo įrašus, į socialinius tinklus, nufimuotus per parą, bet sutrauktus iki vienos minutės.
 • Vandens lygio jutiklių (esančių vandens rezervuare) ir solenoidinio vožtuvo, kurie kartu dalyvauja automatinio vandens papildymo procese.
 • Peristaltinės pompos ir TDS jutiklio, kurie kartų dalyvauja matuojant ir dozuojant trąšų kiekį. TDS jutiklis matuoja ištirpusių kietųjų medžiagų kiekį vandenyje, o peristaltinė pompa pagal gautus duomenis dozuoja subalansuotas trąšas į vandens rezervuarą, iš kurio paskui trąšos pasiskirsto po visą vandens cirkuliacijos sistemą.
 • Anglies dvideginio jutiklio, kuris fiksuoja CO2 koncentraciją šiltnamio viduje, tokiu būdu galima palyginti duomenis su išorės.
 • Temperatūros ir drėgmės jutiklio, kuris matuoja šiltnamio mikroklimatą.
 • Reguliuojamų ventiliatorių, kurie užtikrina nuolatinę oro kaitą augimo kameroje, taip pat ventiliatorius galima reguliuoti išoriškai su potenciometru, po nustatyto laiko jie automatiškai vėl pradeda suktis nominaliu greičiu.
 • Vandens pompos, kuri užtikrina nuolatinę vandens cirkuliaciją į sistemą.
 • pH jutiklio, kuris leidžia stebėti vandens cirkuliuojančio aplink augalų šaknis rūgštingumą.
 • LED panelės, kurioje matomi CO2, temperatūros ir drėgmės, TDS ir pH jutiklių užfiksuoti duomenys, šioje panelėje rodmenys nuolat atnaujinami, taigi galima stebėti pokyčius gyvai.

Nuorodos:

https://www.facebook.com/gntvhd/posts/3913590028737829

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000150269/moderni-mokymosi-priemone-panevezio-regiono-mokiniams-irenge-inovatyvu-siltnami-kuriame-gales-auginti-ir-stebeti-augalu-vystymasi?fbclid=IwAR2vgn_Jnerzr5cqghaWd3H1G7_6BaRuLnJ24M-sPPUMWwADm66-rvSvZek