+37061237700 [email protected]

Pristatome projekto “Jaunieji kūrėjai atranda 3D” rezultatus

Sep 20, 2022 | Erasmus+, Young Creators

Daugiau nei 300 jaunuolių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos turėjo galimybę susipažinti su vis labiau populiarėjančia 3D spausdinimo technologija ir pasigaminti unikalų, savo pačių suprojektuotą daiktą. Pasinerti į 3D pasaulį jaunimą pakvietė VšĮ “Robotikos mokykla”, kartu su partneriais “Baltijas Reģionālais fonds” ir “Tartu Noorsootöö Keskus” įgyvendinę tarptautinį projektą “Young Creators Discover 3D” (liet. „Jaunieji kūrėjai atranda 3D“).

Į projekto veiklas Lietuvoje įsitraukė net 129 jaunuoliai. Daugiausia jų dalyvavo projekto dirbtuvėse, vykusiose Ramygalos atvirame jaunimo centre. 3D užsiėmimai taip pat vyko Panevėžio atviros prieigos STEAM centre, Druskininkų jaunimo užimtumo centre, Visagino edukacijų centre bei Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje.

Pasak projektą incijavusios ir koordinavusios VšĮ „Robotikos mokykla“ direktoriaus Pauliaus Briedžio, „su paprastomis, nemokamomis, internetu pasiekiamomis 3D modeliavimo programomis galima nesunkiai sukurti paprastą objektą ir jį atspausdinti 3D spausdintuvu. Taip kiekvienas gali tapti kūrėju ir išbandyti šios technologijos galimybes“.

Projekto siūlomos dirbtuvės susideda iš dviejų dalių. Pirmiausia dalyviai mokosi sukurti nesudėtingą 3D modelį, kurį gali pritaikyti pagal savo norus: užrašyti vardą ar norimą frazę, panaudoti simbolius, geometrines formas ar kitus motyvus. Šie modeliai tuomet atspausdinami 3D spausdintuvu. Antrojoje dirbtuvių dalyje naudojama silikono liejimo technologija. Atspausdintus 3D modelius jaunuoliai užlieja silikono mišiniu, kuris sustingęs tampa universalaus naudojimo forma. Šias silikonines formeles galima naudoti sausainiams, pyragėliams kepti, taip pat šokolado, muilo, žvakių gamybai.

Jaunimo darbuotoja Ernesta Liužinienė papasakojo, kad jau po pirmųjų užsiėmimų Ramygalos atvirame jaunimo centre dalyviai susižavėję dalinosi savo įspūdžiais su klasės draugais, todėl ir kitose dirbtuvėse dalyvių netrūko. Bendradarbiaujant su Ramygalos gimnazija, mokiniai buvo supažindinti su 3D modeliavimu, kiekvienas sukūrė po individualų modelį, kuris buvo atspausdintas su „Robotikos mokyklos” suteiktu „UltiMaker“ spausdintuvu.

Mokymų metu jaunuoliai ne tik dirbo su „TinkerCAD“ programa, bet mokėsi ir spausdintuvo priežiūros, kalibravimo ir paruošimo darbui pradmenų. „Buvo džiugu matyti, kaip kruopščiai jaunuoliai kūrė savo maketus. Taip pat didžiuojamės merginomis, kurios perprato 3D spausdintuvo veikimo principus ir spausdinimo nustatymus, nors pradžioje jautė su IT susijusią baimę”, pasakojo jaunimo darbuotoja.

Apibendrinant trijose šalyse vykusias veiklas, parengtos metodologinės gairės, skirtos jaunimo darbuotojams, švietėjams ir mokytojams, norintiems su 3D technologija supažindinti 13-18 m. jaunuolius. Visa metodinė medžiaga yra nemokama ir pasiekiama interneto svetainėje play.gaminu.eu. Metodologines gaires taip pat rasite šiame puslapyje (žemiau).

„Tikimės, kad mūsų parengta metodika padės jaunuoliams žengti pirmuosius žingsnius į dideles galimybes siūlančią 3D spausdinimo sritį. Nekantraujame pamatyti naujus jų išradimus ateityje!“, jaunimo susidomėjimu džiaugėsi „Robotikos mokyklos” vadovas.

Projektas „Jaunieji kūrėjai atranda 3D” (angl. „Young Creators Discover 3D”) bendrai finansuojamas Europos Komisijos pagal „Erasmus+“ programą.

Daugiau apie projektą galima sužinoti projekto interneto svetainėje youngcreators.gaminu.eu (informacija pateikiama anglų kalba).

Pasinerti į 3D pasaulį jaunimą pakvietė Robotikos mokykla kartu su partneriais Baltijas Reģionālais fonds ir Tartu Noorsootöö Keskus, įgyvendindami “Erasmus+” programos projektą “Young Creators Discover 3D” (Nr. 2020-3-LT02-KA205-007214).