+37061237700 [email protected]

Įsibėgėjo projekto #sailtunities veiklos Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijoje

Jan 31, 2025 | Erasmus+, Sailing Into Opportunities

Projektas „Sailing into Opportunities“ Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijoje įsibėgėjo. Studentai kuria nuotoliniu būdu valdomus laivus-robotus, galinčius plaukioti vandens telkiniuose ir rinkti duomenis apie vandens skaidrumą, temperatūrą, pH lygį ir kitus parametrus.

Šiuo metu grupė studentų kartu su informatikos, fizikos ir inžinerijos mokytojais jau yra sukūrusi šešis laivų karkasus ir ruošiasi pradėti svarbiausią jų kūrimo etapą – elektronikos, jutiklių ir programinės įrangos diegimą.

Studentai ne tik dirba prie robotizuotų laivų kūrimo, bet ir dalyvauja įvairiose veiklose, kurios skatina jų kūrybiškumą, mokslinį smalsumą ir komandinį darbą. Užsiėmimai apima informatikos, fizikos ir inžinerijos disciplinas, todėl įvairių klasių mokiniai turi galimybę įsitraukti į šį procesą.

Per chemijos pamokas mokiniai tyrė Neries vandenį. Jie titravimo metodu nustatė amonio jonų NH4+ koncentraciją, ištirpusio deguonies kiekį, biocheminį deguonies suvartojimą, vandens telkinio pH.

Mokiniams labai įdomu sužinoti, kaip veikia robotų sistemos, o ypač – kaip elektronika ir programavimas gali prisidėti prie ekologinių tyrimų. „Negaliu sulaukti, kai pamatysiu, kaip mūsų sukurtas laivas pradės veikti, kai įdėsime elektroniką. Tai labai įdomu ir įkvepia!“ – sako viena iš 11 klasės mokinių, prisidedanti prie laivų kūrimo. Mokiniai laukia, kai galės patikrinti savo sprendimus realiuose vandens telkiniuose, stebėti, kaip jų robotas renka duomenis apie vandens kokybę.

Mokytojai, dalyvaujantys projekte, taip pat pastebi mokinių entuziazmą ir kūrybiškumą. „Labai džiugu matyti, kaip mokiniai pritaiko savo žinias realioms problemoms spręsti. Jiems patinka dirbti grupėse, o tai ne tik ugdo komandinį darbą, bet ir leidžia ugdyti savo problemų sprendimo įgūdžius,“ – teigia informatikos mokytoja.

Kai valtys bus pilnai aprūpintos jutikliais ir nuotolinio valdymo pultu, jos bus išbandomos ant vandens. Studentai turės galimybę praktiškai išmėginti savo sprendimus ir sužinoti, kokią žinią apie savo būklę siunčia Lietuvos upės ir ežerai.

Neseniai Vilnius oficialiai paskelbtas Europos žaliąja sostine – 2025. Todėl gimnazija taip pat yra labai motyvuota įsitraukti į tvarumo, ekologijos ir aplinkosaugos stiprinimą bei siekia tapti šios iniciatyvos ambasadoriais.

2025 m. gegužės 19-23 dienomis gimnazijoje vyks tarptautinis renginys – #SAILTUNITIES HAKATONAS. Įvairiose nominacijose varžysis mokinių komandos iš Estijos, Rumunijos, Italijos, Maltos ir Lietuvos, kurdamos inovatyvius vandens telkinių vandens kokybės ir taršos tyrimo sprendimus. Projekto koncepciją atspindi pagrindinis hakatono šūkis: „Ką vanduo norėtų mums pasakyti? Išgirskime jo žinią!”

Visa tai rodo, kad šis projektas ne tik suteikia mokiniams galimybę gilinti savo žinias mokslo srityse, bet ir skatinti domėjimąsi ekologija, technologijomis bei tvarumu.

Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir tai nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Nacionalinės agentūros požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei Nacionalinė Agentūra negali būti laikoma už juos atsakinga.